والتر لوینشاید تاکنون شما هم به علت آبی بودن آسمان و سفید بودن ابرها فکر کرده باشید. پیش‌تر در این پست درباره شخصیت مثبت والتر لوین نوشته‌ام و در اینجا قصد دارم از آزمایش جالبی بنویسم که او در کلاس درس انجام می‌دهد تا نشان دهد چرا آسمان آبی است» و چرا ابرها سفیدند». ابتدا علت این دو را به اختصار بیان می‌کنم.

چرا آسمان آبی است؟ نور خورشید تمام طیف‌های رنگی را دارد یعنی سفید است اما هنگام عبور از جو زمین، این نور توسط ذرات جو پراکنده می‌شود. طبق قانون ریلی، رنگ آبی بیشتر از همه پراکنده می‌شود. بنابراین آسمان آبی است.

چرا ابرها سفیدند؟ ابرها مجموعه‌ای از قطرات آب با اندازه‌های مختلف هستند. ریزترین قطرات باران مثل ذرات ریز جو عمل می‌کنند و بیشتر رنگ آبی را پراکنده می‌کنند و ذرات بزرگتر هم طیف رنگ‌های دیگر (سبز، نارنجی، قرمز و.) را پراکنده می‌کنند. نتیجه این است که تمام رنگ‌ها پراکنده می‌شوند و رنگ ابر مجموعه‌ای از تمام رنگها یعنی سفید» است.

اما والتر لوین چگونه در کلاس درس، آزمایشی طراحی می‌کند تا اینها را به شاگردانش نشان دهد؟ بقیه متن را از کتاب به خاطر فیزیک» نوشته‌ی والتر لوین و وارن گلدشتان نقل می‌کنم:

چراغ‌ها را خاموش می‌کنم و یک پروژکتور نور سفید را به طاق کلاس نزدیک تخته‌ سیاه نشانه می‌گیرم. پروژکتور دارای حفاظ مناسب است. سپس چند سیگار روشن می‌کنم و آنها را در مسیر باریکه نور قرار می‌دهم. ذرات دود برای تولید پراکندگی ریلی به اندازه کافی کوچک‌اند و چون نور آبی بیشتر از همه پراکنده می‌شود، شاگردان نور آبی را می‌بینند.

سپس آن را یک گام به پیش می‌برم. دود را فرو می‌برم و به مدت یک دقیقه یا بیشتر در ریه‌هایم نگه می‌دارم – این کار همواره راحت نیست اما علم گاهی نیازمند ازخودگذشتگی است –سپس دود را به طرف باریکه نور بیرون می‌دهم. شاگردان اکنون دود را سفید می‌بینند. من ابری سفید به وجود آورده‌ام! چون در ریه‌ام مقدار زیادی بخار آب وجود دارد، ذرات ریز دود در آنجا رشد می‌کنند، اکنون همه رنگ‌ها به یک اندازه پراکنده می‌شوند و نور پراکنده سفید است.

کم‌فروشی در دانشگاه (2)

* اندر فواید دود سیگار در کلاس فیزیک!

* سفرنامه دکتر منصوری به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

نور ,آبی ,پراکنده ,دود ,ذرات ,یک ,را به ,در کلاس ,آسمان آبی ,دود را ,والتر لوین

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

رد فیلم - دانلود فیلم و سریال رادیاتور پره ای در شیراز - فلاح زاده تولید محتوا - اختصاصی برای افزایش درآمد شما دایره مینا .... cupcake.... :) دوازدهم ریاضی (مطهری) بلاگ pdfketab نقاشی کشیدن اخبار تکنولوژی